Buszujemy w nowym iplay'u!

Po wybraniu zakładki "Mój iplay" pojawia się ekran z danymi użytkownika, stanem konta oraz historią pobranych plików. Z poziomu tej zakładki możemy już wybrać piosenkę, którą chcemy kupić. Utwory pogrupowane są w kilka kategorii głównych: pop, rock, hip-hop/rap, dance/disco, electronica, reggae/dub, metal oraz jazz. Po kliknięciu w wybraną kategorię wyświetla się lista styli muzycznych w danej kategorii - niektóre z nich niestety nie zawierają żadnych pozycji. Pomocna w nawigacji jest także alfabetyczna lista wykonawców, brakuje jednak wyraźnego podziału na artystów polskich i zagranicznych. Aby dokonać zakupów trzeba też wyłączyć w przeglądarce opcję blokowania okienek pop-up. Jeśli już mowa o podziale na artystów z Polski i z zagranicy, zaskoczyło nas trochę potraktowanie duetu muzycznego Krzysztof Krawczyk-Goran Bregović, jako pary artystów zagranicznych: świadczy o tym cena 3,99 PLN, którą trzeba przeznaczyć na zakup utworów nagranych przez wspomnianych artystów.

Przewodnik po świecie internetowych sklepów muzycznych

Serwis PC World Komputer Online na bieżąco informuje o wszelkich nowościach w branży internetowych sklepów z muzyką. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi archiwalnymi artykułami poświęconymi tej problematyce:

@ Słuchać przez Internet - sklep iplay.pl debiutuje we wrześniu 2003 r.

@ Gdzie legalnie i tanio kupić muzykę? - przewodnik po wybranych muzycznych sklepach online

@ iplay.pl - przybyłem, zakupiłem, odtworzyłem - pierwszy test sklepu iplay.pl przeprowadzony przez redakcję PCWK Online

@ Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany - test konkurencyjnego sklepu Soho.pl

@ Zrób sobie muzyczny prezent! - przedświąteczny przegląd rodzimych sklepów muzycznych online

@ Rynek muzyki online w Polsce - nie ma, nie było, nie będzie? - artykuł o kondycji rodzimej branży sklepów z muzyką w Internecie.

@ OnetPlejer - olbrzym na glinianych nóżkach - nowy gracz na rynku

Pliki zakodowane są w formacie Windows Media Audio, w 192 kbp/s. Zabezpieczone są także systemem DRM. Ceny plików w sklepie iplay są zróżnicowane - w zależności od tego, czy chcemy nabyć utwór polskiego czy zagranicznego wykonawcy, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu odpowiednio od 1,49 i 3,49-3,99 PLN. Użytkownik pobierając plik płaci za licencję - opłata jest jednorazowa, zatem opłaty nie są naliczane za ponowne pobranie utworu. Pobrana licencja pozwala na 10-krotne nagranie pliku na płycie CD oraz przesłanie go do 25 razy na urządzenie przenośne. Jednostką płatniczą w sklepie są ipays (1 ipay to równowartość 1 grosza). Za kwotę 10 PLN można więc będzie nabyć maksymalnie 6 utworów polskich wykonawców oraz 2 - zagranicznych. Nowością w serwisie jest możliwość kupna już nie tylko pojedynczych utworów, ale całego albumu danego wykonawcy. W tym przypadku, cena płyty stanowi sumę wszystkich utworów, obniżoną o wysokość rabatu.

Postanowiliśmy jednak kupić jeden wybrany plik. I tu dochodzimy do największego rozczarowania serwisem. Pomimo, iż komputer, na którym testowaliśmy funkcjonalność sklepu, spełniał wszystkie wymagania sprzętowe...pobieranie licencji zakończyło się niepowodzeniem! Co gorsza, plik został zakupiony, i był dostępny do pobrania - co też uczyniliśmy - jednakże po zapisaniu go na dysku komputera i próbie odtworzenia w Windows Media Playerze, odtwarzacz nawiązywał połączenie z siecią celem pobrania brakującej licencji, ale proces ten w żadnej z podjętych przez nas prób nie został sfinalizowany! Podsumowując, wydaliśmy niemal 4 zł na zakup piosenki, której nie możemy przesłuchać! Spróbowaliśmy ponownie, z innym utworem innego artysty i spotkaliśmy się z podobną sytuacją.

Żądamy wyjaśnień

Buszujemy w nowym iplay'u!

Najnowsze porównanie ofert polskich sklepów muzycznych online, z uwzględnieniem zmian w serwisie OnetPlejer

Co na to Tomasz Szladowski? "Wiemy, że pojawiają się drobne problemy z pobieraniem licencji. Staramy się je jednak usuwać i jest to głównym zadaniem naszych programistów. Dość dużo czasu straciliśmy na wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających użytkowników przed błędnym pobieraniem licencji. Wynika to niekiedy z faktu, że użytkownicy nie czytają informacji zawartych w instrukcji obsługi serwisu - Jak zacząć? Zachęcam jednak do tego, aby natychmiast po pojawieniu się problemu powiadamiać nas emailem o jego zaistnieniu."

Szladowski przekonuje również, że problemy są przypadkami jednostkowymi, gdyż ciągle obserwowana jest aktywność użytkowników w serwisie. "Pracujemy nad tym, aby w sytuacji, gdy licencja nie została pobrana, nie można było pobrać zakupionego pliku na dysk", podsumowuje przedstawiciel iplay'a.

Pora na podsumowanie

Buszujemy w nowym iplay'u!

iplay.pl - wyróżniamy, choć mamy zastrzeżenia

Nie da się ukryć, że polska branża internetowych sklepów muzycznych znajduje się w powijakach, należy jednak pozytywnie ocenić wszelkie inicjatywy podejmowane na tym polu. Działalność serwisów oferujących tego typu usługi podlega jednak ocenie, zatem i my pokusiliśmy się o przyznanie rodzimym sklepom wyróżnień w zależności od stopnia ich funkcjonalności. Zdecydowalismy się - mimo wszystko - wyróżnić właśnie serwis iplay.pl, przede wszystkim za szerokie możliwości dokonywania zakupów plików. Podkreślamy jednak, że serwis musi należycie zadbać o przyjazność i bezproblemowe działanie, gdyż problemy, które opisaliśmy w niniejszym tekście mogą nie tylko zniechęcić potencjalnych klientów do dokywania zakupów w iplay'u, ale do kupowania utworów przez sieć w ogóle.

Dlaczego 1. miejsce?

Niektórym czytelnikom moze wydać się zastanawiający fakt, że po tylu słowach krytyki, jakie skierowaliśmy pod adresem iplaya'a - wyróżniamy go 1. miescem w rankingu. Podkreślamy, że zdecydowanie pozytywnie oceniamy rozszerzenie katalogu oferowanych plików, nawiązanie współpracy z największymi wytwórniami płytowymi oraz wprowadzenie tak wielu form płatności. W naszej ocenie problemy z pobieraniem licencji stanowią, ważny, aczkolwiek nie najważniejszy czynnik - wierzymy, że przypadek, z jakim się zetknęlismy w czasie testów serwisu, jest odosobniony i nie będzie miał miejsca w przyszlości.

Mogą nieco dziwić także ceny utworów oferowanych przez iplay.pl, gdyż w porównaniu z serwisami Soho.pl i melo.pl, są dość wysokie. T. Szladowski tłumaczy jednak, że wysokość cen jest ściśle uzależniona od stosowanej technologii zabezpieczeń plików, hostingu i transferu, cen zakupu u właściciela oraz kosztów z tytułu praw autorskich. Własnie z powodu cen za pobieranie plików drugie miejsce w naszym rankingu zajmują ex aequo serwisy Soho.pl i melo.pl. Trzecie miejsce przypadło tym razem OnetPlejerowi, który - mimo że dysponuje dużym katalogiem utworów - pozostaje najdroższym serwisem na rynku, a przy tym oferującym nagrania niższej jakości niż chociażby iplay.pl.